T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

53. Kütüphane Haftası Sonuç Duyurusu

53. Kütüphane Haftası Sonuç Duyurusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 53. Kütüphane Haftası “Yeni Enformasyon Teknolojileri ve Kütüphaneler” temasıyla, Bosna Hersek, Kosova,  Filistin, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan’dan altı konuk, ülkemizden akademisyen ve kurum başkanı ile illerimizden 53 kütüphane personelinin katılımıyla Ankara'da 27-29 Mart 2017 tarihleri arasında kutlanmıştır.

Haftanın açılış töreni, 27 Mart 2017 Pazartesi günü, saat 11.00’de Milli Kütüphane Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Açılış töreni; saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun mini konserinin ardından, “Sıra Dışı Okurlar 7” belgeseli gösterimi yapılmıştır.

Ülkedeki okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması ve kütüphane kullanımı konusunda toplumda duyarlılık yaratılması amacıyla 2010'dan bu yana yürütülen proje kapsamında hazırlanan “Sıra Dışı Okurlar 7” belgeselinde, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce ülke genelindeki kütüphanelerin önerisiyle seçilen, kitap okumanın yaşı ve mazereti olmadığını gözler önüne seren dört ''Sıra Dışı Okur"un kitap ve okumayla olan ilişkileri hikayeleştirilmiştir.

Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet KURT ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, açılış programında, sıra dışı okurlarımıza, üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünden birincilikle mezun olan öğrencilere ve Ankara’daki Halk Kütüphanelerinden seçilen en çok kitap okuyan okuyuculara Teşekkür Belgesi ve çeşitli ödüller takdim edilmiştir. Ardından program Prof. Dr. Ali BİRİNCİ tarafından gerçekleştirilen açılış konferansı ile devam etmiştir.

Hafta kapsamında;

27 Mart 2017 Pazartesi günü öğleden sonra Türkiye, Kazakistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Özbekistan, Filistin ve Kosova Milli Kütüphanelerinin yöneticilerinin katılımıyla “Yeni Enformasyon Teknolojilerinin Milli Kütüphanelere Etkileri” konulu panel gerçekleştirilmiştir. 28 Mart 2017 Salı günü sabah “Türkiye’de e-kitap Uygulamaları”  konulu panel, öğleden sonra ise tüm panelist ve konukların katılımıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesini ve Hamamönü’nü kapsayan bir gezi düzenlenmiştir. 29 Mart 2017 Çarşamba günü sabah oturumunda; “Bilgi Okuryazarlığı ve Yeni Bilgi Teknolojileri” paneli, öğleden sonra programında ise  “Sosyal Medya Kütüphaneciliği” konulu panel düzenlenmiştir.


Açılış Konuşmaları (Sayın Nabi AVCI  Bakan).JPG


Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun Mini Konseri.JPG


Ödül Töreni (Sıra Dışı Okurlar)-1.JPG


                       Ödül Töreni (Sıra Dışı Okurlar) -2.JPG


Ödül Töreni (BBY Bölüm Birincileri).JPG


Açılış Konferansı (Sayın Prof. Dr. Ali BİRİNCİ).JPG


Ödül Töreni (Ankara Bölgesi En Çok Kitap Okuyan Okurlar).JPG


Panel “Yeni Enformasyon Teknolojilerinin Milli Kütüphanelere Etkileri”-1.JPG


Panel “Yeni Enformasyon Teknolojilerinin Milli Kütüphanelere Etkileri”-2.JPG


Panel ““Türkiye’de e-kitap Uygulamaları”.JPG


Panel “Bilgi Okuryazarlığı ve Yeni Bilgi Teknolojileri”.JPG


Panel “Sosyal Medya Kütüphaneciliği”.JPG


Kültürel Gezi (Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi).JPG