T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Bologna Çocuk Kitapları Fuarı

 

BİNLERCE ÇOCUK KİTABI İTALYA’DA BULUŞTU

  

 “Uluslararası Bologna Kitap Fuarı'na Türkiye’den 500 Yeni Kitap”

   

Çocuk kitaplarının büyülü dünyası İtalya’da kuruldu.

 Ülkemiz, alanında dünyanın önde gelen fuarları arasında yer alan Bologna Çocuk Kitapları Fuarına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ve Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin işbirliği ile bu yıl da iştirak etti.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Türkiye 500 yeni kitap ve 10 yayınevi ile 51. Uluslararası Bologna Kitap Fuarı’na katıldı.

 Türkiye standı aralarında Damla, Sigma, Günışığı Kitaplığı, Mavibulut, Redhouse, Tudem, Erdem/Sedir, Nar ve Yapı Kredi Çocuk Yayınlarının da bulunduğu yayınevleri, editörler, çevirmenler ve illüstratörlerle temsil edildi. Ayrıca Türkiye standında Bakanlığımızın 2005 yılında başlattığı TEDA projesine yönelik bilgilendirme de gerçekleştirildi.

 Bakanlığımız, Türk edebiyatının yurt dışı tanıtımında önemli başarılara imza atan TEDA programı çerçevesinde, 2005 yılından günümüze, İtalyan yayıncılara Türk edebiyatından 40 eser için destek sağladı.

 Bu yıl, 74 ülkeden yaklaşık 1200 yayıncının katıldığı fuarda sektör temsilcilerimiz uluslararası yayıncılar ile görüşmeler yaparak, işbirlikleri geliştirdi ve Türkiye standı bu görüşmelere ev sahipliği yaptı. 

 

 

 

 
  • Bologna Çocuk Kitapları Fuarı Türkiye Standı-1
  • Bologna Çocuk Kitapları Fuarı Türkiye Standı-2