T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

34. Paris Kitap Fuarı

 

TÜRKİYE ULUSAL STANDI

21 MART 2014 TARİHİNDE PARİS KİTAP FUARI’NDA AÇILDI

 

Türkiye, bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Paris Uluslararası Kitap Fuarı’nda 21 – 24 Mart 2014 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Paris Uluslararası Kitap Fuarı’na T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan ve Salon 1/ S50 numaralı ulusal standıyla katılım sağladı. 

Türkiye standının açılışı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Hamdi TURŞUCU’nun konuşması ile başladı. Konuşmasında Türkiye Ulusal Standında sergilenecek olan Türkiye’den çeşitli yayınevlerine ait yaklaşık 1000 eserin yanı sıra Türk tarihi, edebiyatı, sanatı, kültürel mirası ve turistik mekânları, halk kültürü vb. alanlarda Bakanlığımızca hazırlanmış 2500’e yakın kitap ve katalogun fuar ziyaretçilerine dağıtılacağını ifade etti. Türkiye ulusal standında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan prestij eserler ile ülkemizin son yıllarda yürüttüğü en büyük uluslararası kültür projelerinden biri olan TEDA Çeviri ve Yayın Destek Programı kapsamında yayımlanan eserlerin sergilenmesi ve tanıtılması için özel bölümler yer aldığını vurguladı. TEDA için ayrılan özel bölümde, TEDA desteğiyle Türkçeden Fransızcaya çevrilip yayımlanmış olan 42 eser ile diğer dillere çevrilen eserlerin sergilendiğini ifade ederek, Fransızca çeviri atölyesinin önemine değindi. Özellikle, 2011 yılında Bakanlığımız ile Fransa Ulusal Kitap Merkezi (CNL) arasında 3 yıl süreli olarak imzalanan “Türk-Fransız/Fransız-Türk Yayıncılık ve Çeviri Projeleri Hakkında Ortak Niyet Açıklaması” uyarınca yılda iki kez olmak üzere atölye çalışmalarının düzenlendiğini belirtti.

 Daha sonra konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Nihat GÜL Türkiye’nin Kitap Fuarı’na katılımından memnuniyetlerini dile getirdi ve UNESCO Daimi Temsilciliği T.C. Büyükelçisi Hüseyin Avni BOTSALI, UNESCO kütüphanesinde Türkiye’ye ait bir bölüm oluşturulması yönünde gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıkladı. Müsteşar Yardımcısı Sayın Nihat GÜL bu konuda gerekli bütün destekleri vereceklerini vurguladı.

 

 

  • Paris Kitap Fuarı-1
  • Paris Kitap Fuarı-2
  • Paris Kitap Fuarı-3
  • Paris Kitap Fuarı-4